30 lat temu po raz pierwszy zagraliśmy z Lechią Gdańsk

Za niespełna miesiąc w Iławie wielkie wydarzenie – towarzyski mecz Jezioraka z liderem Ekstraklasy Lechią Gdańsk. Ciekawostką jest, że dokładnie 30 lat temu obie drużyny zagrały ze sobą po raz pierwszy w historii. Wtedy w Iławie było 1:1, a mecz oglądał z trybun ówczesny trener Reprezentacji Polski Wojciech Łazarek.
 
Wspomniany mecz towarzyski rozpoczął się 22 lipca 1987 roku o godz. 16:00. Jak pisał wtedy dziennikarz sportowy, a później wieloletni spiker Jezioraka Zdzisław Patoła, Lechia zawitała do Iławy w trakcie powrotu do Gdańska z obozu przygotowawczego do rozgrywek I ligi. Jeziorak grał wtedy w okręgówce. Trenerem był świętej pamięci Benedykt Gac.
 
– Remis jest dla kibiców iławskich miłą niespodzianką, była nią również obecność na trybunach selekcjonera pierwszej reprezentacji Polski Wojciecha Łazarka, który zdążył wrócić z Moskwy, gdzie reprezentacja we wtorek zmierzyła się z „olimpijczykami” ZSRR – czytamy w artykule. – Mecz miał wyrównany przebieg, oba zespoły przeprowadziły wiele interesujących akcji, które publiczność nagradzała oklaskami. Prowadzenie gospodarze uzyskali po ładnej akcji zespołowej, którą zakończył Głombiowski. W dwie minuty później naciskany przez napastników Lechii Rykaczewski niefortunnie skierował piłkę do własnej bramki.
 
Jeziorak Iława – Lechia Gdańsk 1:1 (1:1)
Marian Głombiowski 19 – Andrzej Rykaczewski 21 (s)
 
Jeziorak: Demczak (Piotrowicz), Rykaczewski (Duński), Pałyga, Matysiak (Bader), Pawłowski, Rzepa, Kocięda (Świder), Gaćkowski, Reszka, Gostkowski, Głombiowski
 
Lechia: Stawarz, Marchel, Cybulski, Oblewski (Ambroziak), Salach, Cebula (Prabucki), Kamiński, Pękala, Przygodzki (Łazarek), Kupcewicz (Nowicki), Bąk (Ługowski)
 
Widzów: 3000
 
Sędzia główny: Stanisław Dymowski
Sędziowie liniowi: Waldemar Szczypiński, Kwiryn Włoczewski
 
jeziorak lechia gdansk 1987 2
Zdjęcia i informacje pochodzą z kroniki klubowej Jezioraka Iława z lat 1981-89 opracowanej przez Zbigniewa Szczypińskiego

Autor: K.K.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji