III Liga Kobiet: Budowa od podstaw – podsumowanie rundy jesiennej

Kobieca drużyna Jezioraka Iława zakończyła zmagania w rozgrywkach ligowych. Wraz z trenerem Piotrem Lange zapraszamy na podsumowanie pierwszej historycznej dla naszego klubu rundy jesiennej sezonu 2019/2020.

Jeziorakilawa.pl: W sierpniu br. Jeziorak Iława wziął pod swoje skrzydła żeńską sekcję piłkarską. Kto obecnie tworzy sekcję żeńską drużyny Jezioraka?

Piotr Lange: Kadrę tworzy od 16 – 19 kobiet, w zależności ile z nich regularnie trenuje. Zgłoszone do rozgrywek seniorek mogą być zawodniczki od 15 roku życia więc wiekowo prezentuje się to tak, że prawie cała kadra mieści się w przedziale 15-21 lat. Mam tylko jedną zawodniczkę, która ma 26 lat

Jak trener ocenia rundę jesienną, jakie były cele przedsezonowe? Bo przecież wynik nie jest najważniejszy na tym etapie.

Przejmując zespół miałem zupełnie inne wyobrażenie tej drużyny, oczekiwałem wyższego poziomu. Obraz, który ujrzałem w sierpniu pozwolił mi stwierdzić, że tu trzeba rewolucji, budowy od podstaw. Cieszę się, że dziewczyny są ambitne i chcą grać w piłkę, wszystko idzie ku dobremu.

Można powiedzieć, że projekt żeńskiej drużyny piłki nożnej w Jezioraku jest nowością. Czy są plany aby rozbudować sekcję czy może obecny kształt jest już zbliżony do docelowego?

Aktualnie nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Z końcem listopada zrobimy podsumowanie rundy. Po nim będzie można stwierdzić w porozumieniu z Klubem i ICSTiR w jaki sposób sekcja ma rozwijać się dalej.

Co Pan myśli o rozwoju kobiecej piłki nożnej w Jezioraku?

Myślę, że to był dobry moment na taki bodziec dla Iławy. W okolicy po rozwiązaniu sekcji GKS-u Wikielec była pustka. Jeziorak to odpowiedni klub do budowania żeńskiej piłki. Rozwój kobiet w tej dyscyplinie jest niezwykle szybki. Poziom rośnie znacznie szybciej niż w przypadku mężczyzn.

Dziś sekcję kobiet tworzy jedna drużyna. Co w przypadku pojawienia się innych roczników?

Tak jak odpowiedziałem wcześniej – po podsumowaniu rundy będzie można stwierdzić czy można otworzyć nabór do niższych roczników. Na razie młodsze zawodniczki trenują z seniorkami. Jest to kilka dziewczyn w wieku od 12 do 14 lat.

Jeziorak Iława jest jednym z nielicznych klubów w województwie i jedynym w regionie, w którym dziewczyny mogą trenować piłkę nożną. Dotychczas taką możliwość dawały tylko większe ośrodki jak Olsztyn i Elbląg. Czy zajęcia są otwarte i jak wygląda sprawa z naborem? Czy zgłaszają się do drużyny dziewczyny spoza Iławy?

Zajęcia są jak najbardziej otwarte. Po wszystkie informacje można zgłaszać się do mnie telefonicznie (784 043 771). Również dziewczyny trenujące w klubie same zachęcają swoje koleżanki, rodzinę itd. Jeżeli chciałabyś podpytać o to jak wygląda trenowanie piłki nożnej to śmiało możesz zgłosić się do Justyny Zabłotnej przez portal Facebook.

Jeżeli chodzi o zawodniczki spoza Iławy to stanowią one większą część mojego zespołu. Dziewczyny trenujące w Jezioraku to głównie okolice Iławy, z samego miasta jest ich niewiele.

Jakie są plany i założenia na rundę wiosenną.

Plan to przede wszystkim utrzymać zawodniczki przy drużynie oraz zachęcić jak najwięcej nowych dziewczyn do treningu. Nie chciałbym sytuacji, które miały miejsce w tej rundzie jak np. jedna osoba na ławce rezerwowych. Celów punktowych, bramkowych na razie sobie nie stawiam. Tak jak mówiłem wcześniej – ten zespół trzeba zbudować od podstaw.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji