Jeziorak Iława wszedł właśnie w jubileuszowy 75-ty rok w swojej wspaniałej i bogatej historii. Początki klubu sięgają 6 grudnia 1945 roku, kiedy powołano do życia piłkarską drużynę Warmia Iława.
74 lata temu czwórka przedwojennych pasjonatów sportu postanowiła założyć klub sportowy w Iławie. W grudniu 1945 roku miasto było opustoszałe, a życie koncentrowało się wokół węzła kolejowego. Brakowało wody i energii elektrycznej. Zaś o obiektach czy sprzęcie sportowym można było tylko pomarzyć. Pracownikom iławskiej parowozowni to jednak nie przeszkadzało. 6 grudnia, po długich i burzliwych rozmowach, nie nad ideą, lecz nazwą klubu, wybrano zarząd pierwszej w powiecie suskim organizacji sportowej. Prezesem został Stefan Sadura, naczelnik parowozowni, sekretarzem Tadeusz Taczyński, skarbnikiem Zygmunt Otolski, a Tadeusz Lewandowski – członkiem tego czteroosobowego kierownictwa klubu. Otolski i Lewandowski przed wojną grali w zespole juniorów grudziądzkiej Wisły i oni też stanowili trzon pierwszej drużyny piłki nożnej.
Niełatwe początki
Wiosną 1946 roku w sekcji piłkarskiej rejestrują się pierwsi zawodnicy, którzy zaczynają pracę nad przywróceniem do stanu używalności kompletnie zniszczonego i porosłego chwastami przedwojennego boiska. W tym samym czasie rozegrano pierwsze mecze piłkarskie, a zawodnicy – ku uciesze kibiców – wystąpili w niezbyt kompletnych strojach; prawdziwymi butami piłkarskimi, i to dwiema parami, dysponował tylko Zygmunt Otolski. Dwumecz IKS Warmia z Drwęcą Nowe Miasto zakończył się porażką iławian – u siebie zdołali zremisować (1:1), w rewanżu dostali baty 0:6. Na pierwsze zwycięstwo piłkarze Warmii musieli czekać do potyczki z wojskowym zespołem z Prabut. Żołnierze tamtejszej jednostki, którzy w wolnych od służby chwilach zajmowali się uprawą roli, nie najlepiej radzili sobie na piłkarskim boisku i przegrali 3:4.
Najpierw Kolejarz potem Jeziorak
W 1947 roku powrócono do pierwotnego zamysłu i przez 13. lat w Iławie był Kolejarz. Powstawały kolejne sekcje: tenisa stołowego, lekkiej atletyki, siatkówki i kolarska, a drużyna piłkarska występowała w gronie ośmiu zespołów w rozgrywkach ligi okręgowej. Przeprowadzono remont stadionu, bo oprócz jednego boiska piłkarskiego pozostałe urządzenia przedwojennego obiektu były zniszczone; brakowało bowiem szatni dla zawodników i najprostszego sprzętu lekkoatletycznego. Gdy w 1960 roku patronat nad klubem przejęła Iławska Wytwórnia Części Samochodowych, klub znów zmienił nazwę, tym razem na IKS Jeziorak i pozostał przy niej do dzisiaj.
Gospodarność przede wszystkim
W latach 70 i 80-tych wybudowano nowy budynek administracyjny z hotelem i szatniami, korty tenisowe i zmodernizowano boisko piłkarskie. Klubem w tym czasie kierowali: Roman Barwiński, prezes oraz Tadeusz Dreszler, urzędujący wiceprezes. To dzięki nim sportowa organizacja wzrosła w miejski krajobraz. Lata przełomu gospodarczego w Polsce nie zachwiały klubem, który do nowej sytuacji ekonomicznej przygotowywał się już od dłuższego czasu, prowadząc działalność gospodarczą zapewniającą pieniądze na udział zespołów w rozgrywkach. A kolejni prezesi: Mieczysław Sowul oraz Zbigniew Szczypiński wraz z wieloletnim dyrektorem klubu Benedyktem Gacem, zmienili całkowicie wizerunek Jezioraka, który z mało znaczącego klubiku stał się czołową organizacją sportową w województwie olsztyńskim.
fot. archiwum klubowe, Gazeta Iławska, Gazeta Olsztyńska, Kurier Iławski
Autor: T.R.