Z kart historii: Rollercoaster po iławsku. Wspominamy najlepszy rok w historii Jezioraka

W roku jubileuszowym nie można nie przypomnieć najlepszego w historii Jezioraka sezonu, w którym iławscy kibice przeżyli emocjonalny rollercoaster. I choć głównego założenia spełnić się nie udało, to zapisał się w historii iławskiej piłki nożnej złotymi zgłoskami. Zapinamy pasy i przenosimy się do 1995 roku.

Zwycięski baraż

Zaczęło się od zwycięskiego barażu. Decyzją PZPN o zwolnione przez FC Piaseczno miejsce w II lidze miał zagrać drugi zespół III ligi grupy warszawsko-mazurskiej i piętnasta drużyna II ligi grupy 2 Radomiak Radom. Na neutralnym stadionie Hutnika Warszawa Jeziorak w efektownym stylu pokonał radomian 5:1. W Iławie zapanowała trudna do opisania radość. Historyczny awans do II ligi stał się faktem. Po euforii szybko przyszło otrzeźwienie, że aby odegrać jakąś rolę w wyższej klasie trzeba wzmocnić zespół. Z pomocą rzutkim i ambitnym działaczom Jezioraka przyszedł nie chciany w Stomilu Olsztyn sponsor Piotr Wieczorek. Wraz z nim do Iławy przeniosło się sześciu piłkarzy oraz trener Józef Łobocki. Nikt tego głośno nie mówił, ale trudno było przypuszczać, by mający I-ligowe doświadczenia zaciąg z Olsztyna miał zadowolić się półśrodkami i poprzestać na walce o utrzymanie.

30.07.1995 r. Jeziorak Iława – Radomiak Radom – Baraż o II ligę na stadionie Hutnika Warszawa

Radosna jesień

Pierwsze trzy mecze w II lidze nie były udane dla beniaminka. Porażka na inaugurację z Petrochemią Płock 2:3, zwycięstwo z Radomskiem 1:0 i kolejna przegrana, z Pomezanią Malbork 1:3 sprawiły, że Jeziorak zajmował w tabeli 14 miejsce. W tym ostatnim meczu w drużynie z Iławy pojawił się grający wcześniej we francuskim Valenciennes Daniel Dyluś. Kreowany na lidera 32-letni piłkarz szybko znalazł wspólny język z nowymi kolegami. W meczu z Polonią Warszawa po wyleczeniu kontuzji zadebiutował Cezary Baca. Zgrywający się z meczu na mecz Jeziorak zaczął piąć się w górę tabeli. Po wygranej w 8 kolejce nad Jagiellonią Białystok 1:0 iławianie awansowali na drugie miejsce. Niespełna dwa miesiące później Jeziorak został liderem (wyjazdowe 2:1 z Lublinianką). Na zakończenie rundy jesiennej w Iławie, w meczu na szczycie, przy pełnych trybunach Jeziorak wygrał z Wisłą Kraków 2:0 i z 36 punktami został mistrzem półmetka. W pobitym polu nowicjusz pozostawił Petrochemię (32), Wisłę i Polonię (po 31) oraz Cracovię (30).

24.09.1995 r. Jeziorak Iława – Świt Nowy Dwór Maz. 1:0

Zimowy optymizm

W przerwie zimowej w klubie z ulicy Sienkiewicza zaszły spore zmiany. Wybrano nowy zarząd. Prezesem został Piotr Wieczorek. Skład pierwszej drużyny wzmocnili piłkarze z niższych klas: Mariusz Sienkiewicz, Dariusz Preis i Kamil Jakubiak oraz nie mogący znaleźć sobie miejsca w kilku klubach I i II ligi Robert Kiłdanowicz. Z Iławą pożegnał się przysparzający kłopotów wychowawczych Paweł Róg. Nawiązano współpracę z doktorem Tadeuszem Dylewskim z Poznania. Wydawało się, że nie zaniedbano niczego, co by mogło przeszkodzić w zaatakowaniu I ligi

17.01.1996 r. Jeziorak nad morzem

Nadzieje gasną na wiosnę

Schody zaczęły się już w pierwszym wiosennym meczu z Petrochemią. Po 787 minutach gry z czystym kontem na własnym boisku Jarosław Talik musiał wyjąć piłkę z siatki. Jeziorak “tylko” zremisował. W następnej kolejce iławianie dzięki młodemu napastnikowi Remigiuszowi Sobocińskiemu, w przedostatniej minucie uratowali remis w Radomsku. Po 23 kolejce i wygranej z Motorem Lublin 2:1 iławianie nadal zachowywali sześciopunktową przewagę nad Wisłą. Tydzień później zremisowali na swoim boisku z Okocimskim Brzesko 1:1. Jeziorak zaczął tracić dystans. Kiedy w następnej kolejce przegrał w Białymstoku z Jagiellonią 0:1 poleciały głowy piłkarzy. 7 maja zarząd klubu zrezygnował z usług Cezarego Bacy i Daniela Dylusia. Padły podejrzenia o niesportową postawę. Mimo próby ratowania sytuacji porażka w 29 kolejce z Hetmanem w Zamościu 1:2 zepchnęła beniaminka na 4 miejsce. Do końca rozgrywek zespół z Iławy nie opuścił już tej lokaty. Z meczu na mecz rywale zwiększali dystans. Po ostatnim spotkaniu w Krakowie przewaga Wisły i Polonii nad Jeziorakiem wynosiła 12 punktów.

05.04.1996 r. Jeziorak Iława – Polonia Warszawa 2:2

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji