Z kart historii: Sędzia zabiera Jeziorakowi marzenia [ZDJĘCIA i FILM]

To zwykłe wrześniowe popołudnie zapowiadało się wyjątkowo atrakcyjnie piłkarsko. Do Iławy przyjechał obrońca Pucharu Polski, jedyny reprezentant naszego kraju w europejskich pucharach, dwukrotny wicemistrz Polski – pierwszoligowy Groclin Grodzisk Wielkopolski. O tym, że puchary rządzą się swoimi prawami wiedzą wszyscy kibice, a to zawsze oznacza, że emocje i walka są gwarantowane. Szkoda tylko, że największy wkład w atrakcyjność spotkania włożyli sędzia Jarosław Żyro i kibice Jezioraka.

Spotkanie w ramach 1/16 finału rywalizacji o krajowe trofeum odbyło się 26 września 2007 roku.

– Piłka ma to do siebie, że często wyliczenia przedmeczowe zawodzą – mówił przed spotkaniem Marek Witkowski, szkoleniowiec Jezioraka. – Nieważne, kogo na boisko wpuści trener Zieliński, bo kadra takiej klasy zespołu jest bardzo wyrównana. My możemy zaskoczyć przeciwników walką o każdy metr boiska.

Słowa szkoleniowca Jezioraka świetnie oddają to, co działo się na boisku. Jeziorak grał z dużym poświęceniem, jednak twarda gra czwartoligowca w ocenie sędziego zawodów Jarosława Żyro to było zbyt wiele.

Mecz zaczął się świetnie dla obrońców pucharu z Grodziska. Już w 5 minucie najpierw strzał Radosława Majewskiego obronił bramkarz Jezioraka Tomasz Staniszewski, ale zaraz po tym musiał po raz pierwszy wyjmować piłkę z siatki. Uderzeniem pod poprzeczkę popisał się Piotr Rocki. Goście z Grodziska Wlkp. mieli przed przerwą przewagę, ale nie potrafili jej wykorzystać.

W 37 minucie sędzia zinterpretował wślizg Dawida Kowalskiego, jako faul od tyłu na nogi Błażeja Telichowskiego i pokazał czerwoną kartkę. Osłabieni iławianie ruszyli z impetem na bramkę rywali i na efekty nie trzeba było długo czekać. Jakub Drzystek po stracie piłki przez Igora Kozioła podał do Daniela Jędrychowskiego, który strzałem zza linii pola karnego wyrównał.

Od 64 min Jeziorowcy grali już w dziewięciu, bo drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę ujrzał Jędrychowski. Od tego momentu znów przewagę mieli goście. Drugi gol dla Groclinu padł po zamieszaniu w polu karnym – Lucky Junior Ekwueme nie upilnował Petera Babnicia, który z bliska ustalił wynik meczu.

Od tego momentu na stadionie w Iławie zrobiło się naprawdę gorąco. W 86 minucie doszło do wielkiej bitwy na boisku, po której sędzia wyrzucił z boiska dwóch następnych piłkarzy Jezioraka. Tego nie wytrzymali kibice, którzy wtargnęli na murawę. Żyro mecz przerwał, by wznowić i dokończyć go po kilku minutach. Po ostatnim gwizdku arbitrów do szatni musieli eskortować ochroniarze.

Jednak w Iławie kompromitował się nie tylko sędzia Żyro, ale przede wszystkim Groclin. W końcówce spotkania drużyna z Wielkopolski drżała o wynik, mimo że miała liczebną przewagę. Grając w siódemkę piłkarze Jezioraka bronili się bardzo skutecznie nie pozwalając strzelić sobie kolejnych bramek. Warto podkreślić, że kapitalny występ w tym spotkaniu zaliczył iławski bramkarz – Tomasz Staniszewski, który fenomenalnie powstrzymywał ataki przeciwników.

Po meczu arbiter bronił swoich decyzji:

– Może to zabrzmi nieskromnie, ale uważam, że w meczu Jezioraka Iława z Groclinem (1: 2) nie popełniłem żadnego większego błędu – powiedział w Przeglądzie Sportowym arbiter Jarosław Żyro.

Ciekawostką jest fakt, że bydgoski sędzia 8 grudnia 2008 roku został zatrzymany przez Prokuraturę Apelacyjną we Wrocławiu, która postawiła mu 10 zarzutów, w tym korupcji i brania udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. 21 marca 2013 roku Komisja Dyscyplinarna Polskiego Związku Piłki Nożnej ukarała Jarosława Żyro 10-letnią dyskwalifikacją.

Iława, 26 września 2007

Jeziorak Iława – Groclin Grodzisk Wielkopolski 1:2 (0:1)

Jędrychowski 50 – Rocki 5, Babnic 77

Żółte kartki: Radziński, Jędrychowski, Kressin, Drzystek – Lazarevski, Lato

Czerwone kartki: Kowalski 38 (za faul), Jędrychowski 65 (za dwie żółte), Ekwueme 86 (za niesportowe zachowanie), Drzystek 86 (za krytykowanie orzeczeń sędziego) – wszyscy Jeziorak

Jeziorak: Tomasz Staniszewski – Dawid Kowalski, Krzysztof Kressin, Sławomir Święcki, Tomasz Radziński, Hamzat Hafeez (85 Bartosz Dobroński), Piotr Dymowski (46 Lucky Junior Ekwueme), Daniel Jędrychowski, Jakub Drzystek, Wojciech Figurski, Tomasz Sedlewski (87 Kamil Ludwiczak)

Groclin: Michał Gliwa – Vlade Lazarevski (46 Marek Sokołowski), Tomasz Jodłowiec, Łukasz Tupalski (26 Pance Kumbev), Błażej Telichowski, Piotr Piechniak (46 Peter Babnic), Igor Kozioł, Radosław Majewski, Jarosław Lato, Piotr Rocki, Filip Ivanovski

Sędzia główny: Jarosław Żyro (Bydgoszcz)

Widzów: 4000

źródło: Przegląd Sportowy, Gazeta Olsztyńska, Gazeta Wyborcza, Kurier Iławski, youtube.com