Z kart historii: Zygmunt Otolski – ojciec Jezioraka

Nie zachowało się, niestety, zbyt wiele materiałów mówiących o początkach Jezioraka. Jednym ze źródeł jest pamiętnik Bogdana Białeckiego, który spisał swoje wspomnienia z lat 50-tych przedstawiając wydarzenia i ludzi, których spotkał w czasie swojej gry w Jezioraku.

W naszym cyklu „Z kart historii” przypominamy wydarzenia i postacie, które na zawsze wpisały się w historię Jezioraka. Na kolejnych kartach historii przybliżamy największe sukcesy Jeziorowców, ale także mniej znane fakty, które składają się na bogatą, 75-letnią historię klubu z Sienkiewicza. Przy tej okazji warto przybliżyć kibicom sylwetkę jednego z założycieli Klubu – Zygmunta Otolskiego.

Iława, 19 czerwca 1949 r. przed meczem o mistrzostwo A-klasy Kolejarz Iława – Kolejarz Ostróda

Data urodzenia: 21 listopada 1923 roku w Grudziądzu.

Klub sportowy: Wisła Grudziądz (wychowanek od 1936), Warmia Iława (1945) – Kolejarz Iława (1947) –Jeziorak – (1956) Iława.

Pseudonim boiskowy: „Jasiu”.

Jeden z założycieli Związkowego Klubu Sportowego Warmia Iława (6 grudnia 1945). Od początku istnienia klubu był jego zawodnikiem, a następnie przez 26 lat trenerem. Był pierwszym instruktorem i propagatorem gry w piłkę nożną na terenie miasta Iławy oraz na Warmii i Mazurach po zakończeniu II wojny światowej 1945 roku.

Do końca roku 1952 był czynnym zawodnikiem w podstawowym składzie Warmii Iława, a od 1947 roku Kolejarza Iława, doprowadzając w tym samym roku klub do rozgrywek wojewódzkich w klasie B, a od roku 1949 po awansie do rozgrywek wojewódzkich w A-klasie.

Drużyna Kolejarza Iława 1948 r.

Jednocześnie dokształca się w trybie zaocznym na kursach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej przy Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Krakowie, Katowicach i w Poznaniu w zakresie gier zespołowych o specjalności piłka nożna. Po pomyślnym zdaniu egzaminu przed komisją państwową składającą się z wykładowców akademii i trenerów piłkarskich między innymi Koncewicza, Forysia, Jesionki, w wieku 29 lat obejmuje funkcje instruktora, a następnie trenera klubu Kolejarza Iława.

20 maja 1951 r. przed meczem juniorów o mistrzostwo miasta Iławy
SKS „Start” Iława (Liceum Ogólnokształcące) – Kolejarz Iława

Od tego momentu skupia się na pracy z trampkarzami i juniorami w przedziale wieku 12 do 20 lat, zakłada piłkarską szkółkę pod nazwą „Iławskie Orliki”. Przygotowując zespół juniorów do rozgrywek o mistrzostwo Warmii i Mazur, równolegle prowadzi zajęcia z seniorami uczestniczącymi w rozgrywkach olsztyńskiej A-klasy. Na stanowisku trenera pracuje sam bez asystentów, prowadzi trzy grupy wiekowe piłkarzy w ilości: trampkarzy (30), juniorów (40) i seniorów (30) do roku 1959.

W wyniku systematycznej pracy z młodzieżą osiąga na miarę godnej pochwały rezultaty w pracy szkoleniowej, był jednym z pierwszych szkoleniowców w województwie olsztyńskim, który wprowadził do gry system W-M. W czerwcu 1954 zdobywa z drużyną „iławskich orlików” pierwszy w historii klubu „Jezioraka” tytuł piłkarskiego mistrza Warmii i Mazur w kategorii juniorów. Premią za wygranie wojewódzkiego mistrzostwa juniorów był awans do ćwierćfinału piłkarskich mistrzostw Polski. Dwa lata później w lipcu 1956 zdobywa wicemistrzostwo Warmii i Mazur w kategorii juniorów. Równolegle wprowadza do kadry seniorów „Jezioraka” utalentowanych juniorów z ekipy „iławskich orlików”, co dało rezultat w postaci awansu klubu do rozgrywek na szczeblu krajowym.

W listopadzie 1956 roku wywalczył z drużyną seniorów pierwszy historyczny awans Jezioraka do III Ligi grupy olsztyńskiej zakwalifikowanej do rozgrywek na szczeblu ogólnopolskim, co nobilitowało klub, trenera i zawodników. Sezon piłkarski roku 1957 i 1958 w III lidze grupy olsztyńskiej na szczeblu ogólnopolskim trener Otolski kończy z drużyną seniorów Jezioraka na 5 miejscu.

W przerwie meczu w Nowym Mieście Lubawskim, 28 kwietnia 1957 r.

Jako człowiek i trener był bardzo sumienny i pracowity, zabezpieczał w sposób właściwy, w granicach stworzonych mu możliwości pracę na tak trudnym odcinku jakim jest wychowywanie młodzieży w duchu wartości poprzez sport wyczynowy.

Trener Zygmunt Otolski w każdym przypadku przestrzegał zasad etyki moralnej i zawodowej w zakresie współzawodnictwa między sportowcami i ludźmi.

Był uwielbiany przez zawodników i kibiców futbolu.

Zmarł 16 czerwca 2010 roku w Iławie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu komunalnym przy ul. Piaskowej.

Autor: T.R.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji