Jeziorak Iława włącza się do akcji #17milionów, dołącz i Ty!

Jeziorak Iława włączył się w Ogólnopolską Kampanię Społeczną #17milionów dotyczącą wsparcia osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD).

Klub z ul. Sienkiewicza 1 wielokrotnie wspierał już działania mające na celu pomoc osobom potrzebującym. Zaprasza też regularnie takich fanów na swój stadion i sam odwiedza ośrodki, w których otrzymują pomoc. W związku z tym w październiku klub wraz z iławskim Stowarzyszeniem Przymierze zaangażował się we wsparcie osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym.

Finał działań klubu i Stowarzyszenia Przymierze Iława nastąpi 3 października przy okazji meczu ligowego Jezioraka z Pisą Barczewo. Obie drużyny wyjdą wówczas przed meczem na boisko w specjalnych koszulkach “Gramy dla dzieci z MPD” promujących akcję, do której, oprócz naszego klubu, włączył się też iławski magistrat.

Dlaczego #17milionów?

Ponieważ już ponad 17 milionów osób na całym świecie cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. Jest to jednocześnie najczęstsza przyczyną przewlekłych niepełnosprawności występujących u dzieci.

Dlaczego teraz?

6.10. to Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Tego dnia należy także pamiętać o rodzicach osób z MPD, którzy walczą o prawa i godność dla swoich dzieci oraz wspierają ich w rozwoju, dążąc do tego, aby ich dzieci były w pełni szczęśliwe i akceptowane przez społeczeństwo.

Jeziorak na zielono?

Symbolem solidarności z ludźmi dotkniętymi MPD jest kolor zielony – kolor nadziei. Dzięki temu każdy z nas może wyrazić jedność z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wystarczy choćby niewielki element garderoby w zielonym kolorze, aby zjednoczyć się z osobami z MPD. To niewielki gest, który dla tej społeczności znaczy wiele!

Co może zrobić przeciętny kibic?

Przede wszystkim zauważyć osoby niepełnosprawne w swoim otoczeniu. Rozmawiać ze swoimi dziećmi, że takie osoby są wśród nas, a ich inność nie oznacza czegoś gorszego. Może dołączyć do swojej garderoby dodatek w zielonym kolorze, a zobaczy jak wiele uśmiechu ten drobny gest może wywołać. Może przekazać darowiznę na rehabilitację/terapię osób z MPD – zajmuje się tym wiele ogólnopolskich fundacji. Może rozpowszechniać apele o przekazanie darowizn czy zbiórki 1%. Może udostępnić informację o tym dniu, o tej akcji.

– Dla mnie jako mamy niepełnosprawnego dziecka, dziewczynki z rozpoznaniem MPD ważne jest, żeby w ogóle zaczęto mówić o problemie, o naszych dzieciach, o tym jakie problemy wiążą się z diagnozą, terapią i całym życiem rodziny w długofalowej perspektywie. Jesteśmy nowym, niewielkim stowarzyszeniem, działającym i wspierającym tych, których głos jest najsłabiej słyszalny. Pomagamy osobom z niepełnosprawnościami, bronimy życia, wspieramy ofiary przemocy. Chcemy i będziemy budować świadomość społeczną w tych obszarach. Wierzymy, że razem możemy zdziałać wiele dobra! – dodaje Marta Mróz, prezes Stowarzyszenia Przymierze Iława.

Autor: Tomasz Rybicki

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji