Poznański Kolejorz nad Jeziorakiem. 19 lat od ostatniego meczu z Lechem [ZDJĘCIA]

Jeziorak Iława ma w swojej historii wiele momentów, które są wspominane do dziś, do takich należą potyczki iławian z poznańskim Lechem. Aktualny Mistrz Polski gościł nad Jeziorakiem trzykrotnie, raz w historii graliśmy przy Bułgarskiej w Poznaniu.

Pucharowe mecze Jezioraka Iława z Lechem Poznań mają swoją historię. Pierwszy mecz odbył się 6 października 1987 roku i wywołał ogromne zainteresowanie publiczności. Na trybunach stadionu przy ul. Sienkiewicza zasiadło wówczas ponad 7. tysięcy kibiców. Naprzeciwko siebie stanęły: potentat piłkarskiej ekstraklasy i zespół klasy okręgowej.

Cudu wówczas nie było, a różnica klas była jednak za duża. Zespół Jezioraka prowadzony przez trenera Benedykta Gaca nie przyniósł Iławie wstydu i po twardej walce uległ Lechowi 0:2. Kilka tygodni po tym spotkaniu zawodnik Jezioraka Marian Głombiowski został piłkarzem Lecha i barwach tej drużyny grał między innymi przeciwko Barcelonie, strzelając gola z rzutu karnego.

Nieco inne nastroje towarzyszyły drugiemu pucharowemu spotkaniu Jezioraka z Lechem. Drużyna iławska, po wyeliminowaniu między innymi Stomilu Olsztyn, Górnika Zabrze i Amiki Wronki, dotarła aż do ćwierćfinału. Niestety, los nie był łaskawy dla ekipy Marka Czachorowskiego, bo jako gospodarza tego meczu wyznaczył pierwszoligowców.

Piątego kwietnia 1995 roku do Poznania wyruszyło kilka autokarów z kibicami, część sympatyków Jezioraka dotarła do stolicy Wielkopolski pociągiem. Atmosfera na stadionie przy ul. Bułgarskiej była wspaniała, mecz relacjonowały cztery stacje radiowe. Ciekawostką jest fakt, że w obu meczach zagrał tylko jeden piłkarz Jezioraka – Piotr Matysiak. Niestety, wynik spotkania był niekorzystny dla Jezioraka.
Szerzej o ćwierćfinałowym meczu Pucharu Polski pisaliśmy w artykule Z KART HISTORII: PRZYGODA NIE TRWA WIECZNIE.

Trzecie pucharowe starcie z czołowym klubem ekstraklasy miało miejsce w Iławie. Kto wie jak potoczyłyby się losy meczu, gdyby iławian nie dotknęła plaga kontuzji. Brak Bogdana Michalewskiego, Sławomira Święckiego i Remigiusza Sobocińskiego sprawił, że trener Jerzy Jastrzębowski miał ograniczone pole manewru. Młody, choć ograny w lidze zespół Lecha bezbłędnie wykorzystał braki kadrowe Jezioraka. Tym razem iławianie odpadli w 1/16 finału PP, ale swoją grą nie przynieśli wstydu i byli co najmniej równorzędnym rywalem dla utytułowanego Lecha.

Ostatnia konfrontacja z Kolejorzem to już zupełnie inny ciężar meczu. Poznaniacy przebywali na tygodniowym zgrupowaniu w Starych Jabłonkach koło Ostródy. Monotonne zajęcia kondycyjne urozmaicał sobie grami kontrolnymi. Mecz toczył się w przyjaznej atmosferze, a czwartoligowiec z Iławy uległ Lechowi 0:2. Spotkanie na łamach Gazety Iławskiej podsumował napastnik Kolejorza Piotr Reiss:

Był to dość ciekawy mecz, partner wymagający. Lech zagrał z zaangażowaniem i poświęceniem. Z Jeziorakiem graliśmy już po raz czwarty, mieliście kiedyś niezłą paczkę. Najbardziej pamiętam potyczkę z 1995 roku w ćwierćfinale Pucharu Polski. Mogliśmy to spotkanie w Poznaniu nawet przegrać. W tym meczu grał w barwach Jezioraka Arek Klimek, znany piłkarz i pierwszoligowy zawodnik. Macie bardzo ładny stadion oraz murawę, szkoda że w Iławie nie ma silnego zespołu. Kiedyś o was było głośno, teraz jest ciszej. Życzę Iławie gry w wyższej klasie.

Jeziorak wystąpił w składzie: Wasiewski (Sobiech 74) – Płoski, Aptowicz (Czachorowski 46), Goszka, Wojewoda (Harmaciński 70), Przytuła (Malanowski 86), Witkowski, Kalinowski, Rzeźnikiewicz (Moszczyński 46), Pasik (Zakrzewski 61), Figurski (Wilk 46).
Skład Lecha: Piątek (Redliński 46) – Kaliszan (Wójcik 46), Kryger (Bosacki 23), Mowlik (Kaczorowski 46), Telichowski, Madej (Zakrzewski 46), Jacek, Goliński (Scherfchen 46), Stachowiak, Ślusarski (Reiss 46), Gajtkowski (Nawrocik 46).

Historia spotkań Jezioraka z Lechem Poznań:

Puchar Polski, 6 października 1987

1/16, Jeziorak Iława – Lech Poznań 0:2 (0:1)
Miłoszewicz 36′, Szczepański 48′

Puchar Polski, 5 kwietnia 1995

1/4, Lech Poznań – Jeziorak Iława 3:1 (2:0)
Przysiuda 22′, Czerniawski 30′, Bąk 76′ – Klimek 62′

Puchar Polski, 10 września 1997

1/16, Jeziorak Iława – Lech Poznań 1:2 (1:1)
Radziński 26′ – Piskuła 18′(k), Bykowski 78′

Mecz towarzyski 2003.07.13

Jeziorak Iława – Lech Poznań 0:2 (0:1)
Gajtkowski 23′, Nawrocik 84′

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji