Z kart historii: Pół dekady Rolimpexu. Jeziorak Iława 1991-1995 [ZDJĘCIA]

W 1991 roku doszło do bezprecedensowego wydarzenia w historii klubu. Drużyna piłkarska Jezioraka po raz pierwszy wystąpiła w koszulkach z logo sponsora. Po latach okaże się, że umowa sponsorska pomiędzy Jeziorakiem i firmą Rolimpex rozpoczęła nowy rozdział w historii klubu.

Pozyskanie kluczowego sponsora – CHZ Rolimpex wywindowało klub na inny poziom. Co warto przypomnieć, początek lat 90-tych to bardzo trudny okres dla klubów sportowych. Tuż po transformacji systemowej w kraju, gdy jeszcze nie istniały inne formy wspomagania sportu, jak np. dotacje, iławski Jeziorak rozwinął działalność gospodarczą. W tamtym czasie klub posiadał sieć sklepów spożywczych, hotel i restaurację “Wielka Żuława”, prowadził giełdę samochodową oraz świadczył usługi w zakresie organizacji turystyki i rekreacji.

W sezonie 1991/92, w nowej grupie III ligi warszawsko-mazurskiej Jeziorowcy występowali już w koszulkach z logo sponsora na przodzie, a dwa lata później Rolimpex stał się tytularnym sponsorem iławskiej drużyny i wszedł również do nazwy naszego klubu.

III liga – seniorzy Jezioraka 1991 r.

W pierwszym sezonie pod nową nazwą Jeziorak Rolimpex Iława zajął drugą lokatę w rozgrywkach III ligi makroregionu mazursko-warszawskiego. 28 lat temu, kiedy za zwycięstwo przyznawano jeszcze dwa punkty, a dzisiejsza druga liga była – prawidłowo zresztą – w rzeczywistości drugą, bezpośredni awans wywalczył Dominet Piaseczno. W podwarszawskim Piasecznie sponsorem klubu był wówczas Sylwester Cacek, który stał za sukcesem klubu z Mazowsza. W drużynie z Piaseczna nie brakowało jakości piłkarskiej, żeby wymienić chociażby: Marek Zub, Adam Dąbrowski, Marcin Przybyliński, Ireneusz Calski, Igor Gołaszewski, Marek Jakóbczak, Artur Milewski, Zbigniew Murdza, Dariusz Solnica. Drugie miejsce Jezioraka Rolimpexu Iława po sezonie 1993/94 nie było zaskoczeniem.

Jeziorak Iława 1993/94

Logo Rolimpexu zostało zastąpione na koszulkach iławskiej drużyny 1 lipca 1995 roku. Po meczu barażowym z Radomiakiem Radom w Warszawie Iława świętowała awans do II ligi. Rozpoczął się nowy rozdział w historii Jezioraka. Inwestycja Rolimpexu w nasz klub była początkiem wielkich sukcesów, a także modernizacji stadionu przy Sienkiewicza, którą wymusił awans zespołu do II ligi.

Jeziorak Iława 1991 r.

O tym co wydarzyło się w kolejnych miesiącach pisaliśmy na łamach “Kart z historii” w artykule: Rollercoaster po iławsku. Wspominamy najlepszy rok w historii Jezioraka.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.
Akceptuje
Więcej informacji